BUCKEYE GALA

Agaci kuvvetli ve yari dik formda gelisir. Diger Gala tiplerine göre renk olusumu daha erken baslar ve renklenme daha yogundur. Meyve kabugu üst rengi % 90-100 oraninda kirmizidir. Meyve aromali ve mükemmel bir lezzete sahiptir.Diger agaç ve meyve özellikle klasik Gala çesidi ile aynidir.
   
GRANNY SMITH (CHALLANGER )

Avustralya orijinli, agaçlari çok güçlü gelisen, yari dik taç olusturan bir çesittir. Bodur, yari bodur ve çögür anaçlari ile uyumu iyidir. Meyvesi iri, parlak koyu yesil renkte, meyve eti beyaz, sulu, çok hos eksi tadi vardir. Depolamasi oldukça iyi olup 9 ay muhafaza edilebilir. Özellikle Iç Anadolu, Trakya ve Göller yöresinde tam bodur anaçlar üzerinde günes yanikligini önlemek için agaçlarda isik geçirgenligini azaltan örtü materyalleri ile gölgeleme yapilmalidir. Hasat zamani; Golden Delicious 'tan 25-28 gün sonradir. Erken hasat edilen meyvelerde depoda kabuk kararmasi olmaktadir. Tozlayicilari, Golden Delicious, Fuji, Gala Grubu, Red Delicious çesitleridir iyidir.
 
FUJI ZEN ASTEKS

Japonya’da orijinlidir.Agaçlari çok güçlü ve hizla gelisir. Bu nedenle bodur ve yari bodur klon anaçlarda gelisimi mükemmeldir. Sulu, sert, lezzetli ve gevrektir. Meyvesi orta irilikte olup yakut kirmizisi renktedir ve bitkinin günes almayan taraflarinda bile çok belirgin çizgilere sahiptir. Bugüne kadar görülmüs olanlarin içinde belirgin benekleri olan belki de en güzel meyvedir.Soguk hava tesislerinde uzun süre muhafaza edilir. Soguk depolarda 9 aya kadar, kontrollü atmosfer depolarda ise 12 ay süre ile muhafaza edilebilir. Ortalama; 60 mm. genislikte, sap hariç 55 mm. uzunlukta olup yaklasik 150 gram agirligindadir. Ekim ayinin ilk günlerinden 3. haftasina kadar hasat edilir.
TOZLAYICILARI : Golden Delicious, Granny Smith, Gala Grubu UYGULANAN ANAÇLAR : M9, MM111, MM106
 
GINGER GOLD

Çiçeklenme dönemi orta olup meyve rengi sari agirli ise 170-210 gram arasindadir.Anna elmanin hemen arkasindan hasat edilmektedir.Tozlayici olarak gala Elma gurubu ve golden elma çesitleri kullanilabilir.
 
GOLDEN REINDERS

Uygun seyreltme yapilirsa agaç peryodisite göstermez ve meyveler iri olur. Meyveler; tatli, sulu, geverek, sert ve yeme kalitesi iyidir. Soguk hava depolarinda 160-170, atmosfer kontrollü depolarinda ise (CA) 310-320 gün muhafaza edilebilir. Aci benek, depo yanikligi ve diger depo bozukluklarina karsi yapraktan kalsiyum uygulanmalidir. Tam çiçeklenmeden 145-155 gün sonra bölgelere göre ise Eylül’ün ikinci haftasi ile Ekimin ilk haftasi arasinda hasat edilir. Günes yanikligindan etkilendiginden dolayi ag ile kapatilmasi tavsiye edilir. Fidanlar sik dikilerek günes yanikligi etkisi azaltilabilir. Pasa dayaniklidir TOZLAYICILARI : Granny Smith, Fuji, Gala, Starking Delicious, Starkrimson Delicious, Red Chief, Scarlet Spur
 
JEROMINE
Orjini ABD dir. Agaçlari orta kuvvette gelisir. Gelisim olarak red chief e benzer. Yari bodur klon anaçlara uyumu daha güzeldir. Meyvesi orta irilikte, meyve rengi yogun kirmizidir. Meyve eti sert tatli ve suludur. Golden Deliciousla ayni tarihte hasat edilmektedir.
 
PINK LADY

Avustralya orijinli, agaçlari yari dik ve kuvvetli gelisen çok verimli bir çesittir.Bodur ve yari bodur anaçlar üzerimde gelisimi iyidir. Meyveleri orta irilikte, uzun -silindir biçimindedir. Meyve kabugu açik sari zemin üzerinde pembe renktedir. Meyve hasat zamanindan birkaç ay sonra tüketildiginde mükemmel bir aromaya ulasir. Meyve et dokusu sert oldugu için yola ve soguk muhafazaya çok uygun bir çesit olup, yaklasik 7-8 ay soguk hava depo kosullarinda özeliklerini yitirmeden muhafaza edilebilir. Golden Delicious'tan 35-40 gün sonra hasat edilir. Tozlayicilari; Gala Grubu, Granny Smith, Srarkrimson Delicius, Red Delicious, ve Fuji çesitleridir.
 
SCARLET SPUR

A.B.D. orijinli, agaci orta kuvvetli, yari dik gelisen oldukça verimli bir çesittir. Spur çesit oldugundan tam bodur anaçlarda gelisimi çok zayif olur. Yari bodur ve kuvvetli elma anaçlari tercih edilmelidir. Meyveleri orta irilikte, iyi bakim kosullarinda iri olup uzun- koni sekilli bir çesittir. Meyve kabugu üst yüzeyi % 85-90 oraninda kaplayan koyu parlak sivama kirmizidir. Meyve eti krem renkli, meyve; tatli,sert, sulu ve lezzetlidir. Hasat Zamani; Golden Delicious'tan 15 gün öncedir.Tozlayicilari; Granny Smith, Golden Delicious Fuji, Gala Grubu, ve Brauburn çesitleridir. Çok erken renklenmesinden dolayi üreticiler tarafindan tercih edilmektedir.
 
WILLIAMS PRIDE

A.B.D Ilinois‘te islah edilen bu çesidin agaçlari kuvvetli gelisir ve yayvan taç olusturur. Yazlik elmalar içinde kalite yönünden en iyilerindendir. Kara lekeye ve birçok elma hastaligima dayaniklidir. Kademeli çiçek açmasi nedeniyle geç donlardan korunur.Soguklama ihtiyaci düsüktür. Asiri sicak bölgelerde kabuk yanikligi ve dokularda yumusama görülür. Erkenci olmasina karsin mükemmel bir meyve kalitesine sahiptir. Meyve gösterisli, orta, iyi bakim kosullarinda iridir. Meyve kabugu yesil- sari zemin üzerine %70- 90 koyu kirmizi üst renge sahiptir. Meyve eti gevrek ve sert dokulu olup yaklasik 6 hafta soguk depoda saklanabilir. Olgunlasmasi temmuz ortalaridir. Meyvenin dala tutunmasi kuvvetli olup, meyve dökümü olmaz. Tozlayicilari; Gala Grubu, Golden Del. Vista Bella, Jersey Mac’tir.

;